İKÇÜ TTO Haber Bülteni (01.11.2017 - 31.12.2017)

                                                     İKÇÜ TTO Haber Bülteni (01.11.2017 - 31.12.2017)

  • CMS Jant ve Makina Sanayii A.Ş firması ziyaret edildi…
  • Yaşar Üniversitesi ve Vestel ile İşbirliği Toplantısı…
  • Ufuk Batum ile Teknoloji Üretiminde Araştırmadan Değere: Teknolojik Hazırlık Seviyesi (TRL) Eğitimi Gerçekleştirildi…
  • TÜBİTAK 1001, 1002, 3001 Projesi Hazırlama Teknikleri Eğitimi Verildi…
  • Jean Monnet Burs Programı 2018-2019 Akademik Yılı Başvuruları Başladı…
  • İKÇÜ’lü Akademisyenlerden “İdrar Toplama Aracı” Başarısı…

 

 

CMS Jant ve Makina Sanayii A.Ş firması ziyaret edildi…

Alüminyum alaşımlı jant üreten ve “Hafif Metal Jant” sektöründe dünyanın önde gelen üreticilerinden olan CMS Jant ve Makina Sanayi A.Ş firması Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tokaç ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Kaya’nın da katılımıyla ziyaret edildi. İKÇÜ Teknoloji Transfer Ofisi, Merkezi Araştırma Laboratuvarları Koordinatörlüğü ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’ndan temsilcilerin de katıldığı toplantıda üniversitemizin laboratuvar ve bilgi yönetim sistemi altyapısından ve üniversite-sanayi işbirliği imkanlarından bahsedildi. Üniversitemiz ve firma arasında da ikili işbirlikleri ve ortak projeler geliştirmek amacıyla işbirliği protokolü imzalanmasına karar verildi.

Yaşar Üniversitesi ve Vestel ile İşbirliği Toplantısı…

Izmir Katip Çelebi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Vestel firması olası proje başlıkları olan Tübitak 1501 ve 1505 projeleri hakkında ön görüşme yapmak için Yaşar Üniversitesi’nde bir araya geldi. Projelerle ilgili yapılabilecek çalışmalar ve başlıkların konuşulduğu toplantıya üniversitemiz Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden Yrd. Doç. Dr. Savaş Şahin ve Vestel firmasından Dr. Başak Özbakış katıldı.

                                 

Ufuk Batum ile Teknoloji Üretiminde Araştırmadan Değere: Teknolojik Hazırlık Seviyesi (TRL) Eğitimi Gerçekleştirildi…

İKÇÜ TTO tarafından organize edilen ve tüm katılımcıların ücretsiz olarak katılım sağladığı Ufuk Batum ile Teknoloji Üretiminde Araştırmadan Değere: Teknolojik Hazırlık Seviyesi (TRL) Eğitimi gerçekleştirildi. Üniversitemizden ve üniversite dışından yoğun ilgi gören etkinlikte, ABD, Fransa ve Türkiye’de farklı sektör ve kuruluşlarda yöneticilik ve genel müdürlük görevlerinde bulunan ve İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde işletme ve girişimcilik dersleri veren eğitmen Ufuk Batum, katılımcılarla teknoloji üretimi, teknoloji hazırlık seviyesi, teknolojinin bir işe dönüştürülmesi ve işin modellenmesi konusundaki tecrübe ve bilgilerini paylaştı. Eğitmen Ufuk Batum tarafından ayrıca katılımcılara eğitim sonrasında üç aylık mentörlük desteği sağlanacağı bilgisi de verildi.  

                                         

 

TÜBİTAK 1001, 1002, 3001 Projesi Hazırlama Teknikleri Eğitimi Verildi…

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Ayhan Şenkardeşler tarafından verilen TÜBİTAK 1001, 1002, 3001 Projesi Hazırlama Teknikleri Eğitimi, İKÇÜ TTO organizasyonu ile gerçekleştirildi.  Eğitim sırasında kursiyerlere; akış diyagramı hazırlanması, iş-zaman çizelgesi hazırlanırken sık yapılan hatalar, başarı ölçütleri ve B-Planı hazırlama teknikleri, proje ekibinin belirlenmesi, özet, amaç, literatür özeti, proje ekibinin önerilen proje konusuyla ilgili projeleri, araştırma olanaklarının hazırlanması ve bütçeleme konularında bilgi verildi.

                                  

 

Jean Monnet Burs Programı 2018-2019 Akademik Yılı Başvuruları Başladı…

Jean Monnet Burs Programı Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB müktesebatına ilişkin alanlarda uzmanlaşmış kişi sayısını artırarak bu alanda ihtiyaç duyulan idari kapasitenin oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Jean Monnet Burs Programının 2018-2019 akademik yılına ilişkin başvurular 25 Aralık 2017 tarihinde başlamıştır. Başvurular 23 Şubat 2018 tarihinde sona erecektir. Jean Monnet Burs Programına;

-  kamu çalışanları (Kamu tüzel kişiliğini haiz meslek kuruluşları, odalar, yerel yönetimler, kalkınma ajansları vb. kuruluşlarda çalışanlar dâhil)

-  özel sektör çalışanları (Sivil toplum kuruluşlarında, yerleşik yabancı misyonlarda vb. çalışanlar dâhil)

-  üniversitelerin akademik veya idari personeli

-  üniversitelerin lisans düzeyinde son sınıf veya lisansüstü (yüksek lisans veya doktora)öğrencileri

başvuruda bulunabilir.

Başvuru ile ilgili bilgileri  http://www.jeanmonnet.org.tr/tr/ sitesinden öğrenebilirsiniz.

İKÇÜ’lü Akademisyenlerden “İdrar Toplama Aracı” Başarısı…

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Elemanları Öğr. Gör. Fatma İltuş ve Öğr. Gör. Ayşe Büyükbayram, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) desteğiyle yerli “İdrar Toplama Aracı”  geliştiriyor.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Elemanları Öğr. Gör. Fatma İltuş ve Öğr. Gör. Ayşe Büyükbayram, dünyada birçok patentli idrar örneği alma aracı pazarına, yüzde yüz yerli tek kullanımlık idrar toplama aracı tasarımını sunmaya hazırlanıyor.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) desteğini alan,  özellikle henüz tuvalet eğitimi almamış ve tuvalet ihtiyacını söyleyemeyen bebek veya çocuklardan olmak üzere istemli olarak idrar örneğini veremeyen tüm bireylerden (engelli, yaşlı gibi)  idrar örneği toplayan tek kullanımlık idrar toplama aracı,  dünyada firma arasına bir Türk firması olarak girmiş olacak.

“Pediatrik İdrar Toplama Aracı” başlıklı proje ile  TÜBİTAK’ın 1512 Girişimcilik Aşamalı Destek (BIGG) Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan, Aralık 2018’de İKÇÜ TTO’nun da desteğiyle patent başvurularını yapan Öğr. Gör. İltuş ve Büyükbayram, Dokuz Eylül Üniversitesi Teknokent’i içerisinde, NURSES Medikal Limited Şirketi üzerinden çalışmalarına başladı.

İKÇÜ’lü Öğretim Elemanları, 2017 yılı Ekim ayından bu yana üzerinde çalıştığı, piyasada bulunan ürünlere nazaran bakım verenler için çaresizliğe dönüşmeden kolay bir şekilde uygulanabilme, tek seferde idrar örneği alma ve amaca kısa ulaşılabilme özelliği ile erken tanı ve tedavi imkanını artıran; idrarı başka bir ortama sızdırmadan muhafaza edebilme, kullanıcının hareket kısıtlılığını ortadan kaldırma ve mahremiyetini koruma özelliği ile konforu sağlayan idrar toplama aracını,  2018 yılının ikinci yarısında protipinin tamamlanacağını, 2019 yılı itibariyle de piyasaya sürmeyi planladıklarını söylediler.

                                                         

Başa Dön