TTO HABER BÜLTENİ (01.10.2017-30.10.2017)

Cevher Jant Firması Ziyareti

İKÇÜ TTO,  üniversite- sanayi işbirliği çalışmalarını güçlendirmek ve akademisyenlerle sanayiciyi bir araya getirmek amacıyla düzenlediği sanayi ziyaretlerinden birisini Cevher Jant Firması’na gerçekleştirdi. Ortak projeler başlatmak adına verimli geçen toplantıda, akademisyen desteği ile sanayi kuruluşları tarafından gerçekleştirilen projelerde, firmaların ve akademisyenlerin yaşadığı zorluklar ve bunlarla nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusu konuşuldu. Merkezi Araştırma Laboratuvarları Koordinatörlüğü ekibinin de katıldığı toplantıda, üniversitemize ait laboratuvar ve cihazlarla ilgili bilgi verildi. Firmanın bu imkanlardan yararlanması için ortak bir takvime göre planlama yapıldı. 

                                                   

Hugo Boss Firması Ziyareti

 

17.10.2017 tarihinde Ege Serbest Bölge’de bulunan Hugo Boss tekstil firması İKÇÜ TTO ve Merkezi Araştırma Laboratuvarları Koordinatörlüğü ekibi tarafından ziyaret edildi. Teksil Mühendisi Şule SOYKAN ve Kalite Uzmanları ile yapılan görüşmede laboratuvarlarımızdaki test ve analiz hizmetleri tanıtıldı, üniversitemizin üniversite-sanayi proje işbirliği çalışmaları hakkında bilgi verildi ve olası ortak projeler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. 

                                               

 

Üniversite-Sanayi Buluşmaları Etkinliği İAOSB’de Gerçekleştirildi…

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bölge katılımcılarının rekabet gücünün arttırılması ve Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına özendirilmesi amacıyla düzenlenen ‘İAOSB Sanayicileri ve İzmir Üniversiteleri Buluşması’nın ikincisi İAOSB Bölge Müdürlüğü Atatürk Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tokaç’ın da katılım gösterdiği etkinlikte, İKÇÜ TTO ile sanayi firmaları arasında da ikili işbirliğine dayalı görüşmeler gerçekleştirildi. 

                                               

 

Nucleoss Dental Implant Firması ile Görüşme 

Üniversite- sanayi işbirliği çalışmaları kapsamında farklı sektörlerden firmalar ile görüşmeler yapmaya devam eden, İKÇÜ TTO ve Merkezi Araştırma Laboratuvarları Koordinatörlüğü ekibi, İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Nucleoss Dental Implant firmasını yerinde ziyaret ederek, firma temsilcileri ile toplantı yaptı. Görüşmeler sırasında, firmaya TÜBİTAK projeleri ile ilgili bilgi verildi, laboratuvar ve makine hizmetlerimiz tanıtıldı.

 

H2020 Perspectives for Aeronautic research in Europe projemiz onaylandı…

Portekiz’deki İnova firması koordinatörlüğünde gerçekleşen, Airbus firmasının ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin de dahil olduğu havacılık sektörünün teknolojik açıdan 2050 yılı için uzgörü çalışmalarını kapsayan H2020 projemiz Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünden Doç.Dr.M.Özgür Seydibeyoğlu’nun üniversite adına proje temsilcisi ve İşletme Bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr. Serhat Burmaoğlu’nun da araştırmacı olarak dahil olduğu projenin çalışmaları devam ediyor.

 

İKÇÜ MERLAB Kamu ve Sanayi Kuruluşlarına Analiz ve Destek Hizmeti Veriyor…

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarları (İKÇÜ-MERLAB) T.C. Kalkınma Bakanlığının desteklediği altyapı projesi ile kurulmuştur ve 2017 yılı  itibariyle test ve analiz hizmetlerine başlamıştır. Laboratuvarımızda ileri düzeyde bilimsel araştırma projelerinin desteklenmesi (TÜBİTAK, AB araştırma projeleri, vb.), ilgili sektörlerle işbirliğinin geliştirilmesi ve sanayi kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu temel analiz ve testlerin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Bununla beraber Üniversite–Sanayi işbirliği çerçevesinde, Teknokent ve sanayi kuruluşları ile ortak çalışma paydasının oluşturulması amaçlanmıştır. İKÇÜ MERLAB’ın kurulması; bölge kaynaklarının kullanılması ve değerlendirilmesi, daha kaliteli bir eğitim ve araştırma imkanı oluşturulması, ekonomik, kültürel ve sosyal katkılar sağlaması bakımından çok yararlı ve önemlidir. Daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için http://merkeziarastirmalab.ikc.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Öğrencilerimize Patent ve Patent Sistemleri Konusunda Bilgilendirme Yapıldı…

Üniversitemizde verilen “Teknolojik İnovasyon ve Girişimcilik” dersi kapsamında öğrencilerimize patent bilgisi hakkında bilgi verildi. İKÇÜ TTO Fikrî Mülkiyet Hakları ve Lisanslama Modülü Uzmanı Ayşegül Nalbantoğlu, öğrencilerimize fikrî mülkiyet ve lisanslama konularında bilgi verdi. Sunumunda buluş ve patent kavramlarına değinen  Ayşegül Nalbantoğlu, üniversitelerde fikrî mülkiyet haklarının öneminden ve üniversitemizdeki patent süreçlerinden bahsetti.

                                                   

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen üniversite öğrencilerine yönelik patent yarışması başladı!

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ilk defa düzenlenecek olan üniversite öğrencilerine yönelik patent yarışması başlıyor.

Patentle Türkiye sloganı ile başlayacak olan yarışma, üniversitelerde patent konusunda farkındalık oluşturulması, üniversite öğrencilerinin profesyonel meslek hayatında veya akademik çalışmalarda kullanacakları teknik bilgilerle donatılması ve öğrencilerin ülkemizin teknolojik gelişmesinde önemli bir yer tutan buluş faaliyetlerine özendirilmesini amaçlamaktadır.

Yarışma sürecince, üniversite öğrencilerinin, oluşturulacak olan internet sitesi (http://www.patentleturkiye.gov.tr/patentleturkiye/patentle.html)  üzerinden çok daha kolay bir şekilde ve ücretsiz olarak çevrimiçi patent başvurusu yapmaları sağlanacaktır.

 

                                                 

Başa Dön