TTO Haber Bülteni 01.04.2017 - 30.09.2017

                                                      TTO Haber Bülteni 01.04.2017 - 30.09.2017

  • İKÇÜ TTO tarafından düzenlenen Horizon 2020'ye Giriş ve AB Projeleri Tecrübe Paylaşımı Semineri Gerçekleştirildi…
  • Girişimciler için İş Planı Eğitimimizi Gerçekleştirdik…
  • Airpreneurs etkinliğine İKÇÜ öğrencilerinden büyük ilgi…
  • PATLIB 2017 Konferansı Münih’te Gerçekleştirildi…
  • Değişen Dünya Konjonktüründe Teknoloji ve İnovasyonun Yönü Konulu Panelimiz Gerçekleştirildi…,
  • DAAD ( Alman Akademik Değişim Programı) Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi…
  • Üstünel Pompa ile İşbirliği Protokolü İmzalanıyor…
  • İlaç Endüstrisi-TTO Buluşması Gerçekleştirildi…
  • Wake Up Programı Başlıyor…
  • İAOSB Sanayicileri & İzmir Üniversiteleri Buluşması’nın bu yıl yedincisi gerçekleştiriliyor.

İKÇÜ TTO tarafından düzenlenen Horizon 2020'ye Giriş ve AB Projeleri Tecrübe Paylaşımı Semineri Gerçekleştirildi…

Horizon 2020'ye Giriş ve AB Projeleri Tecrübe Paylaşımı Seminerimiz,12 Haziran’da Hekim Hacı Paşa Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Seminerde, BeSeCu, BECAN, SOTERIA ve NEXES AB projelerinin ulusal bilimsel koordinatörü olan ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nde Ar-Ge ve Sağlıkta İnovasyon Birim Sorumlusu olarak görev yapmakta olan Dr. Zeynep Sofuoğlu tarafından katılımcılara Horizon 2020'ye Giriş konusunda önemli bilgiler verildi ve bu zamana kadar yapılan AB projeleri ile ilgili karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunuldu.

                                            

Girişimciler için İş Planı Eğitimimizi Gerçekleştirdik…

TİM TEB Girişim Evi tarafından öğrenci ve akademisyenlerimize Girişimciler için İş Planı Eğitimi verildi. Eğitimde katılımcılara Tübitak 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında iş fikirlerinin hayata geçirilmesi ve hibe başvurusu yapılması konusunda detaylı bilgiler verildi, katılımcıların konuyla ilgili soruları cevaplandı. İKÇÜ Teknoloji Transfer Ofisi, Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Genç Girişimciler Topluluğu tarafından düzenlenen bu etkinliğin devamında TİM TEB Girişim Evi ile girişimcilik temalı farklı programların üniversitemizde gerçekleştirilmesi de planlanıyor.

                                                  

Airpreneurs etkinliğine İKÇÜ öğrencilerinden büyük ilgi...

Gençleri havacılık alanında daha girişimci kılmak ve bu alanda yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla geliştirilen Airpreneurs programı Girişimcilik Vakfı, Boeing, Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve İKÇÜ Genç Girişimciler Topluluğu'nun destekleriyle 8-9 Nisan tarihlerinde İzmir'de gerçekleştirildi. Üniversitemiz öğrencilerinin de yoğun ilgisi ve katılımı ile birlikte çok hareketli ve verimli geçen etkinlikte, öğrencilerimiz fikirlerini geliştirme şansına sahip olmakla birlikte, girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına da katkıda bulunmuş oldular.

PATLIB 2017 Konferansı Münih'te Gerçekleştirildi...

Ulusal patent ofisleri bilgi merkezleri (PATLIB) ile ulusal patent ofisleri temsilcilerinin katılımına açık olan PATLIB 2017 Konferansı, 3-4 Mayıs 2017 tarihlerinde Münih'te (Almanya) gerçekleştirildi. Avrupa Patent Ofisi (EPO) Avrupa Patent Sözleşmesine (EPC) taraf 38 üye ülkenin ulusal patent ofisleri ve PATLIB’lerden oluşan 320 civarındaki birim ile bir iletişim ağı oluşturulan toplantıda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi temsilcisi de yer aldı. Avrupa Patent Ofisi ve üye ülkelerin ulusal patent ofislerinin işbirliği politikası çerçevesinde, her sene farklı bir üye ülkede düzenlenen PATLIB Konferansı’nda uygulamaya yönelik sunumlar ve eğitimlere ağırlık verildi.

DAAD ( Alman Akademik Değişim Programı) Bilgilendirme Toplantısı İKÇÜ TTO ev sahipliğinde gerçekleştirildi...

DAAD (Alman Akademik Değişim Programı) temsilcisi tarafından 8 Mayıs 2017 tarihinde Hekim Hacı Paşa Konferans Salonu‘nda “Almanya’da Yükseköğrenim, Araştırma ve DAAD Bursları” konulu bir sunum gerçekleştirildi.

Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen ve Almanya’da yükseköğrenim, araştırma olanaklarıyla ilgilenen öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimizin katıldığı bilgilendirme toplantısında,  DAAD temsilcisi Ole Johann Thomm Almanya’da  eğitim, araştırma, burs imkânları ve DAAD Bilgi Merkezinin yürüttüğü danışmanlık faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi, katılımcıların sorularını cevapladı. Toplantıya katılan Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Güngör Arkış da DAAD bursu alırken edindiği tecrübeler ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Teknoloji Transfer Ofisi’nde bulunan broşürlerden faydalanabilirsiniz.

                                             

 

Üstünel Pompa ile İşbirliği Protokolü İmzalanıyor…

İKÇÜ TTO ve Üstünel Pompa arasında yapılması planlanan ortak çalışmaların zeminini oluşturmak amacıyla işbirliği protokolü imzalanmasına karar verildi. İkili işbirlikleri ve projeler konusunda firma temsilcileri ile yapılan toplantıya öğretim görevlileri Yrd. Doç.Dr. Savaş Şahin, Yrd. Doç.Dr.Sercan Acarer, Yrd. Doç.Dr.Ziya Haktan Karadeniz  ve Uzman Ayşegül Nalbantoğlu katıldı.

                                                

İlaç Endüstrisi-TTO Buluşması Gerçekleştirildi…

21 Eylül 2017 Perşembe günü İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü’nde gerçekleştirilen “İlaç Endüstrisi-TTO Buluşması”na İKÇÜ TTO koordinatörü Emel Sokullu da katıldı ve yaptığı sunumda okulumuzda sağlık alanında yapılan çalışmalardan, projelerden ve bu alanda işbirliğinin geliştirilmesi için yapılabilecek katkılardan bahsetti. Ayrıca, toplantıya katılan Türkiye Biyoteknolojik İlaç Platformu Başkanı Murat Barlas da konuşma yaparak, İEİS olarak uzun zamandır bu alandaki işbirliklerinin güçlendirilmesi için yoğun çaba gösterdiklerini belirtti.

                                              

 

Wake Up Programı Başlıyor!  

Kendi işini kurmak, yenilikçi metotları kullanarak inovatif iş fikirleri bulmak ve hayallerini gerçekleştirmek isteyen üniversite öğrencilerini bir araya getiren ve takım çalışmaları, atölye çalışmaları ve yaratıcılığın sınırlarını ortadan kaldıracak uygulamalar ile başarılı bir girişimci olmak isteyen üniversite öğrencilerine destek veren wake up programı TİM TEB Girişim Evleri organizatörlüğünde başlıyor.

                                                  

 

 İAOSB Sanayicileri & İzmir Üniversiteleri Buluşması’nın bu yıl yedincisi gerçekleştiriliyor.

2011 yılından bu yana gelenek halini alan Üniversite-Sanayi Eşleştirmesi (ÜSE) olarak adlandırdığımız, İAOSB Sanayicileri & İzmir Üniversiteleri Buluşması’nın bu yıl yedincisi gerçekleştirilecektir.

AOSB ev sahipliğinde, EÜ EBİLTEM TTO işbirliği ile gerçekleşen, üniversite ve sanayi temsilcilerinin proje fikirlerini görüşebildiği önemli akademik buluşmalar arasında yer alan etkinlik ile hedeflenen; bilgiyi ürün haline getiren taraf olan sanayicimizin, üniversitelerin bilimsel potansiyeline erişebilmesine katkı sağlamaktır.

Bu güne kadar 400’ün üzerinde ikili görüşmeye ev sahipliği yapan etkinlik, firmaların Ar-Ge devlet desteklerine başvurmalarına, akademik dünya ile daha yakın temasa geçmelerine, projelerine teknik destek almalarına hizmet etmektedir.

 

 

 

Başa Dön