İKÇÜ TTO Haber Bülteni / Aralık 2016

İKÇÜ TTO HABER BÜLTENİ
ARALIK 2016

- Proje Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti
- İKÇÜ Öğrencileri İnovatif Çalışmalarla Göz Doldurdu
- Patent Bilgilendirme Toplantısı Keyifli Geçti
- Avrupa İşletmeler Ağı Bülteni / Aralık 2016
- Plastik Alanında Sanayi Kümelenmesi Çalışmaları

 

- Proje Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti

İKÇÜ TTO bünyesinde gerçekleştirilen 'Proje Bilgilendirme Toplantısı'na üniversitemizin Tıp, Mühendislik, Psikoloji, Coğrafya ve Yabancı Diller Yüksekokulu gibi çok çeşitli birimlerinden katılım sağlanırken Erasmus+ Bilgi Ortaklıkları, Horizon2020 gibi uluslararası projelerin yanısıra üniversitemizin sağlamış olduğu BAP proje imkânlarından da bahsedildi. Dış İlişkiler Koordinatörlüğü'nün de Erasmus+ ve Mevlana vb. gibi proje başlıkları hakkında bilgilendirme yaparak destek sunduğu toplantıda İKÇÜ TTO'nun proje süreçlerine vereceği destekler anlatılırken geçmiş proje tecrübeleri paylaşıldı. Farklı disiplinlerden bir araya gelen öğretim üyeleri bu sinerji etrafında proje fikirlerini tartışırken yakın zamanda uluslararası proje alanında çalışmalara başlanması adına ilk adım atıldı. Adı geçen çağrılara ilişkin proje fikirleri olan yahut var olan projeye kendi alanıyla ilgili destek sunabilecek olan öğretim üyelerimiz İKÇÜ TTO ofisle irtibata geçtikleri takdirde bilgilendirme ve iletişim ağına dahil edileceklerdir. 

- İKÇÜ Öğrencileri İnovatif Çalışmalarla Göz Doldurdu

Öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Mehmet Çevik'in gözetiminde Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin tasarım yetilerinin geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmada ortaya inovatif çalışmalar çıktı. Verilen sınırlı miktarda bant ile sınırsız sayıda pipetleri kullanarak duvara sabitlenecek biçimde en uzun mesafeye uzanma çalışması şeklinde yapılan çalışmalarla mühendislik öğrencileri göz doldurdu. Öğrencilere inovatif ve yenilikçi yetiler kazandırılması hedefiyle yapılan bu çalışmaların üçüncü bir gözlemci grubu tarafından incelenmesi ve bu anlamda inovatif tasarım yetilerinin değerlendirilmesi amacıyla oluşturulan gözlem grubunda İKÇÜ TTO ekibinden öğretim üyeleri de hazır bulundu. İKÇÜ TTO atölye çalışmalarının önünü açan bu ilk çalışmayla birlikte yaratıcı inovatif atölye çalışmaları faaliyetlerine hız verildi. 


- Avrupa İşletmeler Ağı Bülteni / Aralık 2016

Avrupa İşletmeler Ağı (AİA) – Enterprise Europe Network işbirliği veritabanında yayınlanan profillerden sizin için seçtiklerimiz bu bağlantıda olup, profil sahipleriyle iletişime geçmek için lütfen “Request More Information” butonunu tıklayınca açılan formu eksiksiz olarak doldurunuz. Daha fazlası için sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz. Facebook / Twitter / Linkedin


- Patent Bilgilendirme Toplantısı Keyifli Geçti

İKÇÜ TTO, patent konusunda verdiği bilgilendirme seminerlerinin yanısıra talep eden akademisyenler ile bir araya gelerek patent ile ilgili sorularını cevaplıyor. Bu toplantılardan birisi de bu haftanın başında Biyomedikal Mühendisliği öğretim üyeleri ile gerçekleşti. İKÇÜ TTO ofiste başlayan toplantıda biyomedikal alanında geliştirilmesi planlanan buluşlarla ilgili konuşulurken, buluşun fikrî mülkiyet haklarının korunması anlamında dikkat edilmesi gereken noktalar ve üniversitemizin akademisyenlere sağladığı patent desteği ile ilgili bilgi verildi.

- Plastik Alanında Sanayi Kümelenmesi Çalışmaları

Proje Genel Koordinatörü Doç. Dr. Serhat Burmaoğlu, İKÇÜ TTO Koordinatörü Doç. Dr. M.Özgür Seydibeyoğlu, Yrd. Doç. Dr. Emel Sokullu ve TTO ekibinin de katılımıyla Dr. Haktan Sevsay ile sanayi kümelenme faaliyetleri hakkında toplantıların ikincisi İKÇÜ TTO ofiste gerçekleşti. Plastik alanında Kuzey İzmir demografisini içine alacak şekilde bir sanayi kümelenme çalışmasının başlatılmasında mutabık kalınan toplantıda proje sürecinin gerçekleşme safhaları konuşuldu. Yakın bir tarihte farklı fakültelerden İKÇÜ öğretim üyelerinin de katılımıyla üniversite-sanayi işbirliği alanında Kuzey İzmir bölgesinde oluşturulacak bu kümelenme faaliyetiyle İKÇÜ TTO evsahipliğinde bir ilke imza atılması bekleniyor.

Başa Dön