İKÇÜ TTO Haber Bülteni / Ekim 2016

İKÇÜ TTO HABER BÜLTENİ
EKİM 2016

- Petrofer Yön. Kur. Bşk. Tamer Taşkın'ı Misafir Ettik
- Üniversite-Sanayi Buluşmaları: Dönmez Debriyaj
- Malzeme Müh. ve Sanayinin Önde Gelen Sektör Temsilcileri İKÇÜ TTO'da Bir Araya Geldi
- Startup Weekend Food & Tech'te Fikirler Projeye Dönüştü
- Yenileşim Mühendisi Cahit Günaydın İKÇÜ TTO'daydı!
- İKÇÜ'de AB Projesi Heyecanı!
- İKÇÜ TTO Köprü Günleri 2016'yı Es Geçmedi
- Patent Bilgilendirme Semineri Gerçekleşti

 

- Petrofer Yön. Kur. Bşk. Tamer Taşkın'ı Misafir Ettik

Kırk yılı aşan engin iş tecrübesi ve küresel vizyonuyla yalnızca İzmir ve Ege Bölgesi'nde değil İzmir Fahri Başkonsolosu olarak Afrika topraklarında da adını duyuran bir iş adamı Tamer Taşkın (detaylı bilgi için bkz.). Muazzam pozitif enerjisiyle katıldığı her konferansı sürükleyip götüren ve gençlere yalnızca mekanik iş mantığıyla meseleyi götüremeyeceklerini aslolan hususun seyahatle, sporla, sosyal ve kültürel faaliyetlere etkin katılımla bireysel gelişimin maksimize edilmesi olduğunu anlatan Taşkın, bilhassa yeni öğrencilere her yaz dönemini, her tatil dönemini yurtdışı seyahatleri, stajlar ve yeni dil ve beceri öğrenmeleri için fırsat bilmeleri gerektiğinin altını çizdi. Türkiye'deki iş hayatının doğal akışından ve yurtdışında bilhassa Afrika'daki görünümünden ve küresel ölçekte bizim gençlerimizin kendilerini bu gelişen ve durmadan değişen yeni dünyaya nasıl entegre edebileceklerinden bahseden Taşkın, genç öğrencilerimizin önünde yepyeni ufuklar yepyeni düşünceler açarak en kısa zamanda kendi geleceklerini inşa etme adına hayatlarının insiyatifini aktif bir şekilde ellerine almaları için harkulade bir motivasyon semineri gerçekleştirdi. Tamer Taşkın'ın yanısıra üniversitemizin üniversite-sanayi işbirliklerinde büyük emeği geçen ve hâlâ geçmekte olan EGEKOBİDER Başkanı Sayın Fettah Güventürk de genç arkadaşlarla paylaştığı iş dünyasının kimi incelikleri ve tecrübeleriyle konferansımıza ayrı bir renk kattı. Sanayi dünyasını bitmek bilmeyen enerjisiyle üniversiteye taşımaya kararlı olan Fettah Güventürk, eski zaman ahîlerinin modern dönemlerdeki yansımasını çağrıştıran sivil toplum faaliyetleriyle bu sezon da etkinliklerimizin vazgeçilmezi olacak gibi gözüküyor. Kendilerine katılımları için İKÇÜ TTO adına teşekkür eder, bütün genç öğrencilerimizin hayatlarına onların tecrübeleri ve işaret ettiği maceracı ruh ışığında yön vermelerini temenni ederiz.

- Üniversite-Sanayi Buluşmaları: Dönmez Debriyaj

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nin etkin firmalarından Dönmez Debriyaj, Ar-Ge Merkez Müdürü ve 3 Ar-Ge Uzmanı ile üniversitemizdeydi. Sanayicileri öğretim üyelerimizle buluşturma etkinliklerimize yeni sezonda Dönmez Debriyaj firması ile başlarken, firmanın sorunlarını birincil ağızdan dinleyerek bu problemler ışığında o alanda çalışmalar yapan öğretim üyelerimizle buluşturma kararı alındı. İkili işbirliği çerçevesinde uygulanabilecek projeler masaya yatırılırken İKÇÜ öğrencilerinin firma içinde daha etkili ve verimli bir şekilde değerlendirebilmesi için farklı seçenekler üzerinde duruldu. Önümüzdeki haftalarda tekrardan bir araya gelinmesinde mutabık kalınırken İKÇÜ - İAOSB arasındaki işbirliklerine bir yenisi daha eklendi.

- Malzeme Müh. ve Sanayinin Önde Gelen Sektör Temsilcileri İKÇÜ TTO'da Bir Araya Geldi

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü öğretim üyelerimizin bölüm stratejilerini masaya yatırmak ve bir uzgörü planı çizmek amacıyla sanayinin önde gelen sektör temsilcileriyle bir araya geldiği bu toplantıda bilhassa teori ile pratiğin birbirinden uzak kalmaması, öğrencilere ayarlanabilecek staj ve yarızamanlı iş programları ve malzeme dünyasının sektörel gelişimleri üzerine konuşuldu. İKÇÜ Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölüm Başkanlığı'nı ve aynı zamanda İKÇÜ TTO Koordinatörlüğü'nü de yürüten Doç. Dr. Özgür Seydibeyoğlu sektörün içinden üniversiteye aktarılacak içgörü ve geribildirimlerin belirlenecek olan eğitim felsefesindeki öneminin altını çizerken, İzmir sanayisinin duayen isimlerinden Aydın Telseren, Burak Kocaer, Erden Karaesmen, Dr. Rahim İşler ve Dr. Aslı Taycu İKÇÜ TTO çatısı altında bir araya geldi.

- Startup Weekend Food & Tech'te Fikirler Projeye Dönüştü

Teknoloji ve yemek tutkunu girişimcilerin bir araya geldiği Startup Weekend Food Tech Stage-Co, Originn ve Kök Projeckt işbirliğinde gerçekleşti. 7 Ekim perşembe günü, İzmir’de gerçekleşen etkinlikte yemek sektöründe inovatif yaklaşım getiren girişimciler 54 saat süren Hackaton’da beraber çalıştı. Pınar Ana Sponsorluğu'nda gerçekleşen Startup Weekend Food & Tech'in kazananı; özel diyet programı uygulamak zorunda olan kişilere yemek servisi hizmeti sunan Special Food for Special People oldu. 

Üniversitemizin Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde öğretim üyesi olan Yrd. Doç.Dr. Melike Sakin Yılmazer’in de mentor olarak katılım sağladığı etkinlik gıda alanında daha sağlıklı yaklaşımları destekleyerek girişimcilik kültürünün gelişmesine katkıda bulundu.

- Yenileşim Mühendisi Cahit Günaydın İKÇÜ TTO'daydı !

İKÇÜ TTO'ya konuk olan Yenileşim Mühendisi Cahit Günaydın ile Türkiye'de ve bilhassa Ege Bölgesi'nde sektörün yenileşim performansını değerlendirirken üniversitemiz öğretim üyelerine ve paydaş sanayicilere yönelik ne gibi yenileşim (inovasyon) eğitimleri verilebileceğinden konuştuk. Yıllardır Türkiye'nin dört bir tarafında seminerler ve eğitimler düzenleyerek yenileşim kültürünü tanıtmaya çalıştığını belirten Günaydın, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nin gerek konumu gerekse genç ve dinamik öğretim üyesi kadrosuyla ne kadar büyük bir avantaja sahip olduğunu anlattı. Olası bir eğitim günleri takvimi için İKÇÜ TTO web sayfası ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Cahit Günaydın kimdir? Yenileşim yönetimi nedir?


- İKÇÜ'de AB Projesi Heyecanı !

Üniversitemiz Sürekli Eğitim Merkezi kadrosunca hazırlanan AB proje teklifi Bakanlık tarafından kabul edilmiştir. Ankara'da kabul edilen projelerinin imza törenine katılan ve aynı zamanda İKÇÜ TTO ekibi öğretim üyelerinden SEM Müdürü Sayın Yrd.Doç.Dr. Tolga Şentürk ve Müdür Yrd. Sayın Yrd.Doç.Dr. Ahmet Aykaç'ı da ayrıca kutlarız. Projenin dezavantajlı kadınların istihdamı ve sosyal entegrasyonuna yönelik bir AB projesi olduğunu belirten Şentürk, proje kapsamında 50 kadının 10 ay süre boyunca üniversitemiz ev sahipliğinde el sanatları eğitiminden geçeceğini ve sonunda KOSGEB girişimcilik sertifikası sahibi olacaklarını belirtti. Bunun yanısıra dezavantajlı kadınlara yönelik sergiler ve tasarım etkinlikleri gibi birçok sosyal faaliyetin de tasarlanıp hayata geçirileceği belirtilirken İKÇÜ'yü kurumsal olarak da AB projelerine ısındırmanın gerekliliğinin altı çizildi.

- İKÇÜ TTO Köprü Günleri 2016'yı Es GeçmediİKÇÜ TTO ekibinin de hazır bulunduğu ana teması “Teknoparklar ve Ticarileştirme” olan “Köprü Günleri 2016” etkinliği "Teknopark Ekosistemi ve Ticarileştirme, TGB Firmaları Başarı  Öyküleri, Yatırım ile Büyüme, Fikri Mülkiyet Hakları ve Pazar Konumlandırması" gibi alt başlıklar çerçevesinde Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi’nde gerçekleşmiştir. Etkinlik İzmir teknoloji ekosisteminden birçok farklı paydaşı bir araya getirirken TTO'larda ve teknokentlerde ticarileşme, yatırım ve pazara çıkma gibi hususlar detaylıca tartışılmıştır. 

- Patent Bilgilendirme Semineri GerçekleştiÜniversitemizden öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımıyla 25 Ekim Salı günü İKÇÜ TTO tarafından "Patent Bilgilendirme Semineri" düzenlendi. Bir saat süren seminerde katılımcılara buluş ve patent kavramları, patentlenebilirlik kriterleri, patentin sağladığı haklar, patent koruma türleri ve koruma süreleri, patent başvuru süreci, faydalı model ve patent farkı, patent ön araştırması gibi konularda bilgi verilerek konuyla ilgili sorular cevaplandı. Seminerde üniversitelerde patent konusunun önemine de değinen Uzman Ayşegül Nalbantoğlu, üniversitemiz tarafından akademisyenlere verilen patent başvuru desteği ile ilgili de bilgi verdi.

Başa Dön